Wskazówki kard. Tagle dla 3 tys. młodych, jak poznać powołanie życiowe

Czytajcie Biblie, słuchajcie sumienia, serca oraz dobrych, życzliwych ludzi wokół – to tylko niektóre wskazówki kardynała Luisa Antonio Tagle, dla młodzieży, która poszukuje swojego powołania. Gość z Filipin przybył na spotkanie z ponad 3 tys. młodych osób z całej diecezji tarnowskiej w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Jest to już 12 diecezjalny Synaj, a jego hasłem są słowa „Mapa serca. Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”.

Kliknij w zdjęcie i zobacz następne:

DSC06905

Ks. Kardynał z rozbrajającą szczerością i otwartością prowadził dialog z młodymi na temat ich wyborów. Od tych małych, codziennych, po poważne życiowe.  Bóg mówi do nas na różne sposoby. Otwórz uszy, oczy, czytaj Biblię, słuchaj sumienia i serca, słuchaj ludzi, którzy chcą dla nas dobra. Wydarzenia z naszej okolicy, także do nas mówią.

Ze spotkania z kardynałem Tagle młodzi wychodzili rozradowani, ale i z przemyśleniami co z ich powołaniem.
To mega pozytywny człowiek, bardzo ciepły. Fajnie, że podzielił się z nami swoimi przeżyciami i na prostych przykładach mówił o rzeczach dla nas ważnych, naszych wyborach życiowych.

Ks. Artur Mularz, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zaznacza, że przed młodymi uczestniczącymi w Synaju, nie tylko wybór swojego powołania życiowego, ale także inne ważne zadanie.

To jest zadanie tych młodych, którzy przyjechali dzisiaj na Synaj. Bo młodzi zanim trafią do księdza, do spowiedzi najpierw spotykają się ze swoimi rówieśnikami. To kolega, koleżanka mówi Pan Bóg jest dla mnie ważny. Nie musi nawet mówić tego słowami, ale swoją postawą, wyborami życiowymi. Dlatego ważne, aby ci młodzi, żeby oni się umocnili i byli posłani jako apostołowie.

Młodzi uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża.

Tego pytania na 12 Synaju, który odbył się w Dębicy, nikt się nie spodziewał. Kardynał był wyraźnie poruszony tym, co usłyszał.

Kilka tysięcy młodych z całej diecezji przyjechało do parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy na 12. Synaj, czyli diecezjalne spotkanie młodych.

Tematem głównym była „Mapa serca”, czyli w jaki sposób młodzi powinni rozeznać swoją drogę życia i zarazem powołania.

Gościem specjalnym Synaju był kard. Luis Tagle z Filipin. Na początku wystąpienia kardynał wywołał kilku młodych ludzi do odpowiedzi na pytania, czego chcą w swoim życiu, jakie mają marzenia, o czym śnią? Usłyszał: „Nie wiem.”, „Nie mam marzeń.”, „Nie śnię o przyszłości”.

– To jedno z najtrudniejszych pytań: „Kim chcesz być w przyszłości?”. Bywa, że mamy wiele różnych ambicji i pomysłów, ale zwłaszcza młodzi nie są jeszcze pewni, czego chcą. Ja sam nie wiem czasem, czego chcę, a mam już 61 lat! Życie składa się z wielu wyborów i decyzji. Kiedy budzisz się rano, musisz zdecydować: czy pójdziesz do szkoły, czy nie. Czy będziesz spać na lekcjach, czy słuchać. W co się ubiorę do szkoły? Jaki kolor butów będę dzisiaj nosić? Jak się uczeszę? Każdego dnia podejmujemy decyzje. I nawet najprostsze wybory mają swoje powody. Kiedy więc podejmujesz jakąś decyzję, najpierw zastanów się, jakie są powody twojej decyzji. Nie wiedząc, dlaczego coś robisz, możesz zgubić kierunek. Jednocześnie nasze motywy są dobre, innym razem błędne. Nie wystarczy więc wiedzieć, czego się chce, ale także dlaczego akurat tego chcę – mówił kardynał.

 Młodzi mogli sami powiedzieć, o czym marzą
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ
Gość z Filipin podkreślił, że celem życia człowieka nie może być tylko doraźny sukces, kariera.

– Prawdziwym celem życia jest oddać siebie czemuś większemu ode mnie, komuś większemu ode mnie w darze. Nie to jest ważne, ile zdobędę dla siebie. Ważne jest to, ile oddam drugiemu. Czas młodości jest powolnym odkrywaniem tego, dla kogo będę darem. Albowiem moje życie nie zostało mi dane tylko dla mnie, ale po to, by służyć komuś jako dar. Dlatego młodość jest niezwykłym czasem, w którym mogę rozpoznawać, komu oddać swoje życie. Dwa tygodnie temu spotkałem w Manili dwie dziewczyny z Włoch, które przyjechały na Filipiny. Jedna miała 17 lat, a druga 19. Pomyślałem, że chcą tutaj odpocząć na wakacjach. Pomyliłem się. Dziewczęta przyjechały, żeby przez dwa tygodnie opiekować z ubogimi dziećmi. Mieszkały u sióstr, które zajmują się dziećmi w bardzo ubogiej dzielnicy miasta. Zdziwiłem się, że Włoszki są tutaj, zamiast bawić się, zwiedzać, odpoczywać. Odpowiedziały, że są szczęśliwe, kiedy mogą dać swój czas, swoje talenty biednym dzieciom. Dla nich celem życia było oddawanie go innym. Modlę się, abyście odkryli radość w dawaniu siebie drugim. Kiedy robimy coś dla siebie, też się cieszymy. Kiedy kupimy parę nowych spodni, cieszymy się. Kiedy kupimy najnowszy model zegarka, też się cieszymy. Ale taka radość trwa krótko. Kiedy pojawią się bardziej modne spodnie lub bardziej zaawansowany zegarek, to, co masz staje się niemodne, przestarzałe. Wtedy jesteś tak stary, jak twoje spodnie czy twój zegarek. I smucisz się. Lecz kiedy służysz innym ludziom, twoja radość jest głęboka i trwała – podkreślał kardynał.

 Młodzież słuchała z wielką uwagą
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ
Kolejnym pytaniem, jakie postawił młodym kardynał, było: „Jak możemy rozpoznać głos Boga i to, czego On chce od naszego życia?”.

– Czy czekasz na głos z nieba, który wskaże ci drogę życia? A może chodzisz do kościoła i wołasz do Boga: „Przemów! Przemów!”. A kiedy On nie odpowiada, myślisz, że Bóg sam nie wie, czego chce ode mnie. Ale Bóg mówi do nas! Mówi w różny sposób. Po pierwsze przez Pismo święte, więc czytaj je, słuchaj Boga, który mówi do ciebie w Biblii. Słuchaj twojego najlepszego przyjaciela, którym jest Jezus Chrystus. Słuchaj Go! Bóg mówi do nas w Kościele. Słychać Jego głos w naszych sercach. To głos sumienia – słuchajcie waszego sumienia! Słuchaj także innych ludzi, zwłaszcza tych, którzy ciebie naprawdę kochają, którzy chcą dla ciebie tego, co dobre. Czasami myślimy o naszych rodzicach, nauczycielach, że są nam przeciwni. Oni jednak mogą być dla nas głosem Boga, nawet wtedy, kiedy ich słowa są dla nas niewygodne. Rozpoznajmy też głos Boga w wydarzeniach, które dzieją się w naszym życiu, parafii, diecezji, Polsce – mówił kardynał.

 Gość Synaju stawiał uczestnikom trudne i bolesne pytania 
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ
Następnego pytania kardynała chyba nikt się nie spodziewał…

– Powiedzcie prawdę! Czy znacie chociaż jedną osobę, która myślała o samobójstwie? (Młodzi podnoszą ręce.) Nie bójcie się! Drodzy księża, drogie siostry zakonne – popatrzcie! (Kardynał zapłakał.) Co przez to mówi do nas Bóg? Jest wielu młodych samotnych ludzi. Jest wielu młodych ludzi, którzy myślą, że życie nie ma sensu, że lepiej umrzeć. To niezwykle smutne! Ale przez tych młodych samotnych ludzi Bóg coś do nas mówi. Po co jest życie? Dlaczego Bóg nam je dał? Moi drodzy przyjaciele – Bóg mówi do nas na różne sposoby, otwórzcie wasze oczy, uszy. Czytajcie Biblię, słuchajcie sumienia, serca, dobrych ludzi wokół was. Także wydarzenia są drogą, którą przychodzi do nas Bóg. Słuchając Boga na tych drogach, dajcie się także pokierować duchowym przewodnikom, abyście rozpoznali drogę życia. I bądźcie cierpliwi, bo jesteście młodzi. Jednak już teraz zacznijcie słuchać Boga! Ktoś z was zostanie wezwany, by być dobrym mężem i ojcem lub dobrą żoną i matką. Ktoś zostanie wezwany, by być dobrym nauczycielem, lekarzem, aktorem. A ktoś inny, żeby zostać siostrą zakonną lub księdzem. Ja nie chciałem zostać księdze, lecz lekarzem. Bóg jednak inaczej pokierował moim życiem. Posłuchałem Go. Wy też to zróbcie – mówił gość z Filipin.

 Kard. Tagle otrzymał obraz bł. Karoliny i jej relikwie
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ
Młodzież podarowała kard. Tagle obraz bł. Karoliny oraz jej relikwie. W kolejnej części spotkania wysłuchała świadectwa, uczestniczyła w adoracji i Eucharystii pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża.

Poczęstunkiem ugościli młodych samorząd Dębicy i powiatu dębickiego. Animację taneczną prowadzili wolontariusze pod kierunkiem sióstr zakonnych. Nie zawiedli uczestnicy diecezjalnych warsztatów muzycznych, którzy zagrali i zaśpiewali w czasie Synaju

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *