Wizytacja kanoniczna

Łacińskie słowo visito oznacza: odwiedzać, pokazywać, zjawiać się, dać się widzieć, oglądać, wizytować, wyświadczać łaskę, wspierać. Często termin „wizytacja” w tekstach biblijnych odnosi się do działania Boga względem Narodu Wybranego. Nowy Testament ukazuje Chrystusa w spotkaniach z ludźmi jako dobrego pasterza, lekarza czy nauczyciela zatroskanego o Lud Boży. Apostołowie Chrystusa, jako Jego następcy sami odbywali wiele podróży, by odwiedzić nowe gminy chrześcijańskie i głosić Dobrą Nowinę. W dalszych dziejach Kościoła widzimy ustanowionych biskupów, którzy kontynuowali ich dzieło.
W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: „Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na pięć lat, osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego”. (por. kan. 396 – 397 KPK).
W dniach 30-31 marca br. nasza parafia przeżywała wizytacje Kanoniczną, którą przeprowadził JE Bp Andrzej Jeż.
Uroczystym rozpoczęciem wizytacji kanonicznej była wspólna Eucharystia, podczas której Biskup Edward udział sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży. Zachęcał młodych kandydatów w liczbie 225 osób do „słuchania głosu Pana”, który wzywa, by pójść za Nim. Wzywał do mężnego wyznawania wiary, jej obrony i życia według niej.
W niedzielny, świąteczny dzień przeżywając 4 Niedzielę Wielkiego Postu nazywaną niedzielą Laetare, parafia cieszyła się obecnością ks. biskupa.
Podczas niedzielnej Eucharystii parafianie słuchali słów Biskupa, który w nawiązaniu do prac V Synodu diecezji tarnowskiej mówił o roli mediów w życiu człowieka.
Już od sobotniego poranka ks. biskup spotykał się z grupami duszpasterskimi młodych jak i starszych członków parafii.
Był to czas doświadczenia kościoła apostolskiego, a jego zwieńczeniem było błogosławieństwo Biskupa, które jest umocnieniem wiary w Boga oraz miłości do ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *