03.02.2018 Nabożeństwo I Soboty miesiąca

W sobotę 03.02.2018 zapraszamy na Mszę św. i nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Wieczorem o godz. 18.00 przeżyjemy nabożeństwo pierwszo-sobotnie z Obrazem Matki Bożej z Przydonicy. Kazanie wygłosi Ks. Janusz Szczypka —proboszcz i kustosz sanktuarium. Po Mszy św., jak zwykle, będziemy wypełniać warunki nabożeństwa pierwszo-sobotniego.

Transmisja w internecie dostępna na kanale Youtube

Obraz Matki Bożej Przydonickiej- dar od Jana III Sobieskiego

Jest XVII w., król Jan III Sobieski wraca z udanej wyprawy pod Wiedeń, przejeżdżając przez wsie zostawia w kościołach dary… Tak do przydonickiej parafii trafił Obraz Matki Bożej Przydonickiej czczony w Tajemnicach Różańca Świętego.

Przydonica jest wsią leżącą w powiecie nowosądeckim, w gminie Gródek nad Dunajcem. Parafia w Przydonicy istnieje od 1358 r.,

W parafii znajduje się drewniany kościółek zbudowany z drzewa modrzewiowego w 1527 r. W gotyckiej tęczy z 1530 roku wykrojonej w ośli grzbiet i profilowanej, na belce znajduje się krucyfiks oraz figury: Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty, i św. Marii Magdaleny. W starym kościółku podziwiać również możemy tryptyki. W centrum pierwszego umieszczona jest Matka Boża z Dzieciątkiem, na półksiężycu z laskiem różanym w tle. Na skrzydłach wewnątrz przedstawione jest Zwiastowanie, z kolei na stronie zewnętrznej – św. Katarzyna i św. Barbara.

Drugi tryptyk znajdujący się w świątyni w centrum przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Katarzyną i św. Mikołajem. Na skrzydłach tryptyku, wewnątrz umieszczone są sceny z życia św. Katarzyny, na zewnątrz sceny z Męki Pańskiej. W zwieńczeniu św. Maria Egipcjanka, św. Jerzy i św. Pustelnik: w predelli tzw. Chrystus w studni z Matką Bożą, św. Janem i św. Barbarą.

W 2012 r. poświęcona została nowa świątynia, w której w Ołtarzu Głównym dostrzec można obraz Matki Bożej trzymające na ręku Jezusa tzw. Matki Bożej Przydonickiej. Maryja odziana jest w płaszcz z gwiazd i obłoków. W prawej ręce trzyma berło.

Matka Boże Przydonicka od wieków wysłuchuje próśb, jakie kierują do niej wierni. Przeczytać o nich można w księdze łask znajdującej się w kościele.

Kościołowi parafialnemu, w którym obecnie znajduje się obraz Matki Bożej oprócz Matki Bożej Różańcowej patronuje św. Jan Kanty oraz Matka Boża Pocieszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *